Jeden patyczek duża zmiana- LastObject

W ostatnich latach często poruszany jest temat zmian klimatycznych, nadmierna konsumpcja i nadmiar produkowanych śmieci to dla nas duże zagrożenie. Sztuczne surowce są szczególnie szkodliwe. Otacza nas plastik i przedmioty z niego zrobione. Ważne jest ograniczenie produktów jednorazowych w codziennym życiu. Można zacząć od małych rzeczy jak własna butelka na wodę czy torba na zakupu. Kiedy zaczniemy szukać znajdziemy znacznie więcej takich pomysłów na dobrą zmianę. 

Myślałam, że w temacie zero waste mam już wszystko czego potrzebuję. Patyczki plastikowe zamieniłam na biodegradowalne, ale okazuje się, że można zrobić krok dalej. Patyczki higieniczne są w czołówce jednorazowych produktów zanieczyszczających naszą planetę. Codziennie 1,5 miliarda patyczków jest produkowanych i wyrzucanych po jednym użyciu. To bardzo dużo! Mała rzecz, której każdego dnia używa większość ludzi na całym świecie. 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

LastSwab to wielorazowy patyczek higieniczny. Mam je od kilku tygodni, jeden jest do czyszczenia uszu, drugi przydaje się przy robieniu makijażu. Początkowo nie byłam przekonana, ale łatwość umycia ich jedynie wodą z mydłem i możliwość przechowywania w pojemniku mnie przekonuje. Patyczki są trwałe, mają ładne opakowanie zrobione z kukurydzy. To kolejny mały krok w kierunku wyeliminowania przedmiotów jednorazowego użytku. I to bez dużego wysiłku.


Celem marki przy tworzeniu tego produktu było wyeliminowanie przedmiotów jednorazowego użytku na rzecz zrównoważonych alternatyw wielokrotnego użytku. LastSwab zastępuje ponad 1000 jednorazowych patyczków a jego żywotność producent ocenia na 2 lata.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Marka ma też produkt Lasttissue - wielorazowe chusteczki higieniczne, które dobrze pamiętam z dzieciństwa. Silikonowe opakowanie z separatorem ułatwia oddzielenie czystych od użytych chusteczek. Nie wiem czy przestawię się całkowicie, ale kiedy nie mam dużego kataru takie rozwiązanie jest ok, biorąc pod uwagę, że mogę uratować w ten sposób 3000 szt. jednorazowych chusteczek przed wyrzuceniem do kosza.

Każdego dnia ok. 41 milionów drzew jest ścinanych w celu wyprodukowania miazgi drzewnej potrzebnej m.in. do chusteczek higienicznych, papieru toaletowego, ręczników papierowych i innych artykułów higieny osobistej. Kiedy tylko jest to możliwe warto wybierać papier z recyklingu, a najlepiej wielorazowe produkty, które możemy używać bez konieczności wycinki kolejnych drzew. 


Patyczki są nieznanym mi wcześniej produktem, na który warto zwrócić uwagę. W łazience ograniczyłam już wiele produktów i nie zauważam braku wielu z nich. Wielorazowe produkty i kosmetyki bez zbędnych opakowań dobrze się sprawdzają, a ilość śmieci w domu stopniowo udaje się zmniejszyć. Wiele takich zmian nie zabiera nam komfortu, a sprawia, że żyjemy bardziej ekologicznie. Im mniej kupujemy, tym mniej wyrzucamy. Wielorazowe produkty do na dłuższą metę także spora oszczędność. 

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Co myślicie o tych produktach? Macie ochotę spróbować?

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Używacie wielorazowych chusteczek?


Jeśli jesteście zainteresowani produktem znajdziecie je TUTAJ.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger