Plogging- ekologiczne bieganie

Bieganie ma coraz więcej zwolenników, to aktywność, która daje dużą wolność. Biegać można wszędzie i o każdej porze. Wystarczą dobre buty i strój sportowy. Grupa biegaczy na świecie jest coraz większa dlatego częściej pojawiają się różna akcje, które mogą zwrócić uwagę na problemy środowiska. W czerwcu mieliśmy akcję Adidasa "Run For The Oceans" która z roku na roku angażuje coraz więcej biegaczy. Cel 1,5 miliona kilometrów został osiągnięty po dwóch dniach akcji, to ogromny sukces. Adidas zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem i mówi jak jest to niebezpieczne. Adidas współpracuje z Parley Ocean School na Malediwach, która przeznacza zebrane fundusze na edukację dzieci w temacie niebezpieczeństwa zanieczyszczania oceanów. Duże zainteresowanie przekłada się na kolejne akcje. Teraz coraz więcej mówi się o ploggingu, także w Polsce. Czym jest PLOGGING? 

To trend na zbieranie śmieci podczas biegania. Zapoczątkował go szwedzki aktywista Erik Ahlström, a jego nazwa pochodzi od kombinacji słowa „plocka”, znaczącego po szwedzku podnosić lub zbierać i angielskiego „jogging”, które weszło już do użycia w całej Europie. Plogging wpisuje się proekologiczne działania, które mocno się rozwijają. Erik Ahlström chciał zrobić porządek na zaśmieconych ulicach Sztokholmu, zaczął je zbierać w trakcie biegania. Do tego samego zachęcał swoich znajomych, tak grupa sprzątających biegaczy zaczęła się powiększać. Zasięg działań był coraz większy, z czasem dotarł do innych miast i zmienił się w ruch ogólnoświatowy. 

W większych miastach biegacze regularnie umawiają się na biegi połączone ze zbieraniem śmieci. Coraz częściej są organizowane imprezy ploggingowe, na których uczestnicy ruszają w trasę z workami. Na trasach biegowych najczęściej spotkać można plastikowe butelki, puszki, pojedyncze opakowania, niedopałki papierosów. 

Cała idea polega na tym, żeby podnosić śmieci, które widzisz na trawniku czy przy drodze kiedy biegniesz. Uprawiając plogging realnie pomagasz środowisku, redukując zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem. Poprawia się też estetyka miejsca. Nie musisz zbierać wszystkich śmieci i na każdy bieg zabierać worka, możesz podnieść 1-2 butelki przy okazji. Niestety ulice, parki, lasy są coraz bardziej zanieczyszczone. Plogging nie jest kierowany tylko do biegaczy, ale też do osób które spacerują. Jest już też termin "plalking" (połączenie "plocka" i "walking"). Coraz częściej do akcji sprzątania lasów przyłączają się grzybiarze, którzy wracają z lasu z grzybami i workiem śmieci. Rośnie odpowiedzialność społeczna za ogromny problem zanieczyszczenia. Przewidywania są niepokojące i jeśli w najbliższych latach nic się nie zmieni, to w 2050 roku w oceanach będziemy mieć więcej śmieci niż ryb. 
Plastikowa butelka rozkłada się 450 lat, a grubszy plastik nawet dłużej. W między czasie plastik rozpada się na mniejsze fragmenty, które mogą być zjedzone przez zwierzęta i im zaszkodzić. Filtry papierosowe rozkładają się nawet do 5 lat, są toktyczne. Według raportu Ocean Conservancy niedopałki papierosów stanowią większy problem niż plastikowe słomki. Filtry i resztki tytoniu są toksyczne, zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Warto o tym pamiętać i nie wyrzucać ich na ziemię. 

PLOGGING W POLSCE

Mamy już kilka imprez, które promują ideę ploggingu. We wrześniu w ramach Festiwalu Biegowego odbędą się biegi, promujące tą ideę. Zostałam jedną z ambasadorek i chętnie wezmę udział w tej imprezie. Będę pisała o tym więcej, możecie zaglądać tutaj, żeby być na bieżąco. To bardzo prosta idea, która ma szanse uwrażliwić na problemy związane z zaśmiecaniem. Coraz więcej biegów zwraca uwagę na ekologiczne rozwiązania, szuka lepszych materiałów, chce unikać jednorazowych kubeczków na wodę. Imprezy biegowe skupiają często tysiące osób, dlatego są dobrym miejsce do promowania ekologicznych rozwiązań. Idea zero waste i używanie wielorazowych butelek czy softfasków na trasie to duża różnica i znacznie mniej śmieci na trasie. To też wygodne rozwiązanie, bo pusty bukłak możemy szybko zwinąć i schować do kieszeni. 


Oczywiście, idealnie byłoby, gdyby każdy żył z godnie z duchem zero waste, używał tylko wielorazowych butelek do picia i unikał wytwarzania plastikowych odpadów tak bardzo, jak to możliwe. Zanim tak się stanie, proekologiczne działania warto promować na każdym możliwym polu. Jeśli czujesz, że idea ploggingu jest dla Ciebie może skusisz się na bieg połączony ze zbieraniem śmieci w swojej okolicy. Jeśli chcesz możesz zorganizować większą akcję ze znajomymi, albo dołączyć do wydarzenia na Festiwalu Biegowym od 10-12 września. 

Słyszeliście o ploggingu? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger