Lipiec bez plastiku - dlaczego warto zacząć ograniczać plastik?

Problem plastiku jest poważny i każda okazja jest dobra, żeby mówić o zagrożeniach z nim związanych. Akcja #plasticfreejulu każdego roku zyskuje na sile i trafia do szerszego grona odbiorców. 

LIPIEC BEZ PLASTIKU 

To akcja, która została zapoczątkowana w Australii w 2011 roku. Fundacja Plastic Free July zaapelowała do konsumentów, by ograniczyli stosowanie plastikowych produktów i opakowań. Do dzisiaj to jedna z nielicznych światowych organizacji, które zachęcają do ograniczenia stosowania tworzyw sztucznych i przedmiotów jednorazowego użytku. Każdy może wprowadzić w swoim życiu niewielkie zmiany, które będą miały znaczenie. Ważne jest ponoszenie świadomości i mówienie o tym jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą nadmiernie produkowany plastik, z którym nie potrafimy sobie poradzić. 
Nie musisz od razu rezygnować ze wszystkiego, chodzi o zastąpienie głównie produktów jednorazowego użytku, które bardzo łatwo zastąpić. Jeśli chcesz wziąć udział w wyzwaniu możesz zarejestrować się  na stronie internetowej www.plasticfreejuly.org  Możesz tam zadeklarować na jak długo chcesz ograniczyć konsumpcję plastiku. Warto podjąć wyzwanie nawet na tydzień i zobaczyć co sprawi nam trudność, a co okaże się łatwe do eliminacji. Na stronie znajdziesz też wiele porad dotyczących ograniczenia plastiku na co dzień. Od początku akcji wzięło w niej udział aż 326 milionów ludzi ze 177 krajów świata.

Prawie połowa śmieci produkowanych na świecie to plastikowe opakowania, które zazwyczaj używamy jedynie przez kilkanaście minut! Tworzywa sztuczne, w zależności od rodzaju, rozkładają się od 100 do 1000 lat choć wielu naukowców uważa, że plastik nie rozkłada się do końca nigdy i na zawsze pozostaje w środowisku. Od lat 50., gdy rozpoczęto jego masową produkcję, do 2017 r. wyprodukowano 9.1 mld ton. Oznacza to, że KAŻDA plastikowa rzecz, kiedykolwiek wyprodukowana przez człowieka, w większości zalega teraz na wysypiskach śmieci.

Kilka faktów dotyczących plastiku:

- w krajach Unii Europejskiej wytwarza się 25 mln ton odpadów z plastiku. Tylko 30 proc. z nich jest poddawanych recyklingowi. Reszta ląduje albo w świetnikach, albo niestety na łonie natury,

- każda minuta to milion torebek foliowych zużywanych na świecie

- plastik rozkłada się 450 lat

- 90% wszystkich śmieci, którymi zanieczyszczone są oceany to śmieci plastikowe
Jedynie na europejskich plażach aż 85 proc. śmieci to plastik. Połowa to produkty jednorazowego użytku,

- praktycznie każdy kawałek plastiku, jaki kiedykolwiek powstał, nadal istnieje w jakimś kształcie lub formie (z wyjątkiem niewielkiej ilości, która została spalona),

- substancje chemiczne znajdujące się w plastiku mogą być wchłaniane przez organizm. Wykonane testy wykazały obecność BPA w ciele 93% Amerykanów w wieku od 6 roku życia wzwyż,

- stwierdzono, że niektóre ze związków chemicznych, które znajdują się w plastiku wpływają na gospodarkę hormonalną człowieka. Problem jest ogromny i wiele osób odczuwa już lęk związany z zagrożeniem plastikiem i zmianami klimatu. Nie warto się tak przejmować i stresować, warto podjąć kroki, które mogą przynieść zmiany. Z roku na rok widać większe zainteresowanie tematem ograniczania plastiku, widać że w marketach pojawiają się woreczki wielorazowe, rynek oferuje rozwiązania które są bardziej ekologiczne. Warto z tego korzystać. Zachęcam do podjęcia wyzwania Lipiec bez plastiku, które może być dobrym wstępem do ograniczenia plastiku na stałe. Zapraszam na mój profil na instagramie, gdzie będę dzielić się swoimi sposobami na ograniczanie plastiku każdego dnia.  


Kto ma ochotę podjąć wyzwanie #LipiecBezPlastiku ? Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger