Jakich błędów unikać przy segregacji śmieci?

 Zobaczcie najnowszą kampanię edukacyjną realizowaną przez RLG Repack, która wykorzystuje satyry rysownika Andrzeja Mleczki. 

Dlaczego segregacja jest tak ważna?

Segregacja jest  bardzo ważna. Ograniczamy ogromne rozmiary wysypisk, bo im więcej będziemy segregować, tym więcej śmieci pójdzie do recyklingu i zostanie przetworzonych. Odpady nie tylko zanieczyszczają wody gruntowe i glebę, powietrze, ale również powodują emisję dwutlenku węgla i metanu do atmosfery, przyczyniając się tym samym do zmian klimatu. Niestety, z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci. Produkcja tworzyw sztucznych gwałtownie wzrosła w ciągu zaledwie kilku dziesięcioleci – z 1,5 mln ton w 1950 roku do 322 mln ton w 2015 roku na całym świecie.

Satyry Andrzeja Mleczki zwracają uwagę na częste nieporozumienia wokół segregacji. Każda z 5 satyr wyjaśnia konkretną budzącą wątpliwość zasadę, ma na celu zachęcenie odbiorców do wcielenia jej w życie. 


ODPADY BIO

Odpady bio najlepiej wyrzucać do brązowego pojemnika na bio luzem. Foliowe torby wyrzucone razem z odpadami bio zanieczyszczają tą frakcję. Mam w domu pojemnik, który mieści około 3 litry odpadów, wyrzucam do niego wszystkie pestki, ogryzki, obierki i opróżniłam co 2 dni. Nie jest to uciążliwe. 

ZGNIATAJ OPAKOWANIA

Opakowania należy przed wyrzuceniem zgnieść, aby zajmowały jak najmniej miejsca w żółtym pojemniku. To prosta praktyka, którą łatwo wprowadzić, przy okazji plastikowe śmieci będą zajmowały znacznie mniej miejsca. 

KARTON PO SOKU TO NIE PAPIER

Do żółtego pojemnika wrzucamy nie tylko butelki, ale też kartony po sokach czy mleku. Nazwa karton sugeruje coś innego, ale to opakowania wielowarstwowe, które powinny trafić do żółtego pojemnika. 
Warto sprawdzić, jak jest w Waszej gminie, bo w pojedynczych gminach takie opakowania zaleca się wyrzucać do kosza na papier
CHUSTECZKI NIE DO PAPIERU


Zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe, mimo, że są z papieru, nie nadają się do recyklingu i powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Zazwyczaj są zabrudzone lub mokre, a takiego papieru nie wyrzucamy do niebieskiego pojemnika. Dodatkowo włókna celulozowe w tych produktach są na tyle krótkie, że niemożliwy jest ich recykling. W decydującej większości gmin w Polsce kartony po tzw. płynnej żywności powinny trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metal. 
SZKŁO OPAKOWANIOWE 

Szkło to jeden z najlepszych surowców wtórnych.Można je przetopić praktycznie w nieskończoność bez utraty jakości. Do kontenera na szkło wrzucamy tylko SZKŁO OPAKOWANIOWE, tak powinien być podpisany zielony pojemnik. Szkło opakowaniowe to przede wszystkim słoiki i butelki. 

Mogą do niego trafić także szklane opakowania po kosmetykach. W zielonym koszu nie powinno znaleźć się nic innego. Nie wrzucamy tam stłuczonego talerza czy szklanki. To problem dla sortowni, która musi oddzielić takie stłuczki. Każdy z nas może poprzez codzienną prostą czynność, jaką jest segregacja odpadów ratować świat przed zanieczyszczeniem odpadami. Wystarczy dobra wola, a segregacja odpadów jest prosta :)


Jak podoba Wam się kampania?

Więcej informacji znajdziecie pod linkiem:

https://elektro3000.pl/5frakcji/am/po/blog
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger