Prakriti- odkryj swoją pierwotną naturę

Cześć!

Ajurweda ma ciekawe podejście do zdrowia człowieka, jej znajomość i stosowanie się do reguł może w dużym stopniu poprawić stan zdrowia. Prakriti to indywidualna konstytucja, nasza pierwotna natura- vata, pita i kapha. W książce znajdziemy szczegółowe wyjaśnienie naszej niezmiennej konstutucji. O książce:
Prakriti to unikalne połączenie subtelnych energii, które określają budowę naszego ciała w momencie narodzin, nasz temperament, skłonności, to pierwotna natura każdego z nas. Gdy ją rozpoznamy, zrozumiemy, jakie cechy składają się na naszą indywidualność. Dzięki temu będziemy w stanie zadbać o nasze dobre samopoczucie i zdrowie oraz mądrze i harmonijnie pokierować naszym życiem. Książka stanowi wprowadzenie w tajniki ajurwedy - starożytnego systemu medycznego rodem z Indii. Dzięki niej dowiesz się, w jaki sposób rozpoznać swą indywidualną, wrodzoną inteligencję - fizyczne, emocjonalne i duchowe skłonności. 

To cenny poradnik, jak wykorzystać mądrość ajurwedyjską, by pomóc i uzdrowić siebie oraz wzbogacić swoje życie i wydobyć swe naturalne piękno.

Książka podzielona jest na 9 części, na początku autor wprowadza nas w temat opisując poszczególne dosze, oraz 6 smaków i 5 elementów. Pisze jak duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma pokarm, bardzo ciekawie opisuje smaki: "Smak to czynnik, który najsilniej że wszystkich czynników fizycznych działa na człowieka, nawet silniej niż dosze, ponieważ smak jest pierwszym bodźcem, jaki organizm otrzymuje podczas spożywania”


W kolejnym rozdziale znajdziemy opis poszczególnych kontytucji. Dowiemy się z niego jak zapewnić sobie optymalne warunki do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Ta wiedza jest fundamentem do zrozumienia swojej doszy. 

Jednym z ciekawszych był dla mnie rowdział "Odżywianie" oraz "Zdrowy styl życia- zalecienia". Można znaleźć z nich informacje na temat zalecanych pokarmów dla konkretnej konstytucji, a także bardzo ciekawy fragment o rytuale jedzenia. Według ajurwedy bardzo istotne jest nie tylko to co jemy, ale także to jak przygotowujemy posiłek, jaka jest jego jakość, a także sposób spożywania. W ajurwedzie pokarm nie tylko pozwala przeżyć, ale jest lekarstwem dla ciała i umysłu. Liczą się nawet emocje z jakimi przygotowujemy posiłki. Jedzenie powinno być przygotowywane z spokoju i z pozytywnym nastawieniem, tak samo powinniśmy się czuć kiedy go spożywamy.
W dalszych rozdziałach  dowiemy się więcej od odżywianiu 7 tkanek, czyli dhatus. odpowienie odżywienie ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne, a także na konsycje psychiczną i stan umysłu. 


W rozdziale zatytułowanym "Choroby" przeczytamy o najczęstszych problemach zdrowotnych z jakimi boryka się współczesne społeczeństwo. Opisane są między innymi astma, alergie, choroby reumatyczne, oraz kilka chorób cywilizacyjnych. Każde z tych schorzeń jest dokładnie opisne, autor podaje też sposoby leczenia dostosowane to każdej z trzech dosz. 
Polecam tą książkę, jeśli jesteście zainteresowani tematem. Jest napisana prostym, przystępnym językiem. Nawet jeśli nie jesteście gotowi na duże zmiany, warto poznawać różne punkty widzenia na zdrowe odżywianie i naturalne metody leczenia. 
Książkę dostałam od Zielony Sklep, możecie tam znaleźć także inne ciekawe książki z tej serii. Interesuje Was ajurweda? 

Pozdrawiam,
Daria

11 komentarzy:

 1. To coś dla mnie, wiem że jestem pitą, chętnie dowiem się więcej:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odmładzanie- coś dla mojej branży :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja u siebie na blogu kilka razy wspominałam o medycynie ajuwerdyjskiej m.in. w kwestii masaży :) fakt, warto się tym zainteresować!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow lubie takie "duchowe" książki, jestem ciekawa jak to wlasciwie dziala! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też mnie ciekawi ten temat ale dopiero zaczynam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytam, szukam swojej drogi, a ta wydaje się ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wierzę w to, że odżywianie ma duży wpływ na nasze zdrowie. Może być lekarstwem dla organizmu

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe jest takie holistyczne podejście do jedzenia. Zapisuję sobie na liście must read. :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe jest takie holistyczne podejście do jedzenia. Zapisuję sobie na liście must read. :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja dzialeczka, chętnie przeczytam 🙈😉

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger