Spektrum- program poprawy zdrowia

Cześć!

Doktor Dean Ornish to ceniony na całym świecie kardiolog i profesor medycyny. W książce "Spektrum" przedstawia opracowany przez siebie program zmiany stylu życia. Dzięki niemu można odzyskać zdrowie, cofnąć wiele chorób, a także poprawić swoje samopoczucie. Wszystko to bez interwencji chirurgicznej, a za pomocą diety. Publikowane wyniki są udokumentowane badaniami prowadzonymi przez jego zespół przez 30 lat. Autor udowadnia jak duży wpływ na nasze zdrowie ma styl życia, dlatego warto ją przeczytać. 


Spektrum, Zdrowie, miłość, harmonia - opis książki:

Doktor Dean Ornish to założyciel i przewodniczący Instytutu Badawczego Medycyny Profilaktycznej w Sausalito w Kalifornii. Wykłada medycynę na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Kształcił się w zakresie medycyny wewnętrznej w Baylor College of Medicine, w Harvard Medical School, a także w Massachusetts General Hospital. Od ponad trzydziestu lat prowadzi badania kliniczne, jest autorem 6 bestsellerów i felietonistą w newsweeku. Wyznaczony na członka Komisji Białego Domu do spraw Funkcjonowania Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej.

Spektrum - bez względu na to, czy pragniemy zrzucić wagę, obniżyć poziom cholesterolu, zwalczyć postępy poważnej choroby czy też wypracować sobie zrównoważony i radosny tryb życia, jest w stanie diametralnie odmienić nasze zdrowie i samopoczucie.

Najnowsze badania dr Ornisha jako pierwsze udowodniły, że zmiany w naszym trybie życia wpływają też na nasze geny. Uaktywniają te z nich, które powstrzymują schorzenia oraz `wyłączają` inne, zwiększające prawdopodobieństwo raka piersi, chorób serca oraz innych schorzeń. Wspomniane zmiany trybu życia mogą znacząco zwiększyć produkcję enzymu, który wydłuża nasze telomery - końcówki chromosomów, od których zależy, ile lat będziemy żyli. W miarę jak wydłużają się telomery, wydłuża się i nasze życie. Geny nie decydują o naszym losie.
Wiele osób ciągle nie wierzy w to, że jedząc zdrowo i ruszając się można zachować zdrowie i uchronić się przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. W 2010 roku program doktora Ornisha uzyskał aprobatę Amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia. W USA jest on refundowany dla pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, po zawale i tych którzy kwalifikują się do zabiegów angioplastyki czy wszczepienia by-passów. 

Dzięki niemu wiele osób zmieniło sposób myślenia i złe nawyki żywieniowe. Jego pacjentom udało się odwrócić przebieg chorób, uważanych za nieodwracalne. W oparciu o książkę można opracować program przemian, który przyniesie optymalne rezultaty. 

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej autor dokładnie opisuje swój program, skupia się na sposobie odżywiania, aktywności fizycznej, sposobach radzenia ze stresem i relacjach międzyludzkich. Dokładnie opisuje jak i dlaczego jego program działa. Pokazuje spektrum wyborów jakich możemy dokonać w każdym z omawianych obszarów. Podkreśla, że inaczej trzeba podjeść w przypadku zapobiegania chorobom, a inaczej kiedy chcemy cofnąć skutki poważnych stanów chorobowych. 

Autor wymienia 5 grup żywieniowych, w których warzywa, owoce, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste uznaje za najzdrowsze. Wśród najbardziej szkodliwych wymienia między innymi czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce, fast foody, nabiał i produkty smażone.
W książce są też omówione różne typy aktywności fizycznej,  a także korzyści jakie z niej wynikają. Autor podaje wiele technik i ćwiczeń oddechowych, które pomagają w walce ze stresem. 

W drugiej części książki znajdziemy 100 przepisów prywatnego kucharza Oprah Winfrey- Arta Smitha. Przepisy bazują na składnikach roślinnych. Jest wiele pomysłów na zdrowe śniadania, obiady, kolacje i przekąski.Książka napisana jest przystępnym językiem i zawiera wiele wartościowych informacji. Dzięki licznym odwołaniom do badań naukowych, jest bardzo wiarygodna. Osoby zdrowe znajdą dużo motywacji do zmian w swojej diecie i stylu życia. Osoby chore także w konsultacji z lekarzem mogą znacznie poprawić swoje zdrowie. 

Doktor Ornish traktuje człowieka całościowo, bierze pod uwagę nie tylko wyniki badań, nie leczy objawowo. Skupia się na wielu aspektach, jak stres, relacje z ludźmi. Motywuje do zmian na dobre. Warto przeczytać i podsunąć osobom tkwiącym w przekonaniu, że leki nas uleczą. Działanie kompleksowe, zmiana diety, ruch i dbanie o siebie mogą zadziałać równie skutecznie, a nawet lepiej niż leczenie farmakologiczne. 

Znacie tą książkę? Co myślicie o takim podejściu? Książka "Spektrum" kosztuje około 35-40 zł, możecie znaleźć ją TUTAJ

Pozdrawiam,
Daria

10 komentarzy:

 1. Zaciekawiła mnie ta książka,,muszę sięgnąć po nią;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachwyciła mnie :) To coś zupełnie dla mnie, dla osoby, która chce zmieniać swój styl życia na lepszy i lepszy ale gubi się w milionach porad i artykułów. W tej książce wydaje się być wszystko co najważniejsze :) Koniecznie muszę ją kupić!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale może warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oooo ta książka na pewno trafi do Naszej domowej biblioteki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo zaciekawiła mnie ta pozycja, chyba muszę zerkną na nią - pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie zamówiłam (w czytam.pl - z reguły mają najlepsze ceny), dzięki za rekomendację!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytałabym rozdział o szkodliwości nabiału! Jak znajdę w empiku to chętnie to zrobię, ale nie kupię, bo szczerze mówiąc chyba nie przypadłaby mi do gustu chociaż wydana jest pięknie :-)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger