Łazienka bez plastiku- #MałeKrokizLambi

W tym roku współpracuję z Marką Lambi która w akcji #MałeKrokizLambi pokazuje jak wprowadzać małe ekologiczne zmiany na co dzień. 

Marka podejmuje działania na rzecz środowiska, produkuje papier w odpowiedzialny sposób, w fabrykach oddalonych maksymalnie 500 km od nas, żeby nie zostawiać dużego śladu węglowego podczas transportu. Do 2030 roku chcą, żeby opakowania nie zawierały plastiku. Marka zwraca uwagę na rytuały i zmiany, które mają wpływ na środowisko, w którym żyjemy.


Do znaczy, że surowiec pozyskiwany jest w sposób odpowiedzialny? 

Surowiec, używany do produkcji, pozyskiwany jest w sposób odpowiedzialny: lasy, z których pochodzi są odpowiednio pielęgnowane i na miejsce każdego użytego drzewa sadzone są cztery sadzonki. Produkcja Lambi odbywa się  lokalnie, co pozwala na zmniejszenie emisji CO2 podczas transportu. To bardzo ważne, żeby producenci brali odpowiedzialność za środowisko i podejmowali takie działania. Bardzo doceniam takie marki i czekam kiedy opakowanie papieru nie będzie plastikowe. W czasie wspólnych akcji zrobiliśmy konkurs, w którym pisaliście wiele cennych rad i sposobów na ekologiczną łazienkę. Warto to podsumować. 


Mając świadomość o tym jak szkodliwy jest plastik i jak wielkie ilości są produkowane na świecie, ciężko używać go ciągle bez wyrzutów sumienia. Tym bardziej, że unikanie go nie jest zawsze trudne. Kiedy mamy obok produkt bez plastiku, albo taki w których użyty plastik pochodzi z recyklingu, lepiej wybrać przyjazną dla środowiska wersję. 


Pytałam jakie zmiany udało się wprowadzić najlepiej. To Wasze odpowiedzi:

 1. Kosmetyki w szklanych opakowaniach. 

 2. Mydło w kostce zamiast mydła w płynie. 

 3. Kubeczek menstruacyjny. Ewentualnie podpaski / tampony z bawełny organicznej. 

 4. Szampon i odżywka w kostce. 

 5. Patyczki do uszu z papieru. 

 6. Wielorazowe płatki do demakijażu. 

 7. Bambusowe szczoteczki do zębów. 

 8. Pasta do zębów w słoiczku. 

 9. Płyn do [płukania jamy ustnej w tabletkach do rozpuszczenia. 

 10. Nić dentystyczna w szklanym opakowaniu. 

 11. Dezodorant w kremie.

 12. Wielorazowa maszynka do golenia. 

 13. Proszki do prania w kartonowych opakowaniach. 

 14. Naturalne środki do sprzątania łazienki- ocet, soda, środki z butelkach szklanych lub z plastiku z recyklingu. 

 15. Wielorazowe ściereczki do sprzątania. 

 16. Papier toaletowy z certyfikatem FSC/PEFC 

 
Wydaje się za dużo? Nie musisz zmieniać wszystkiego na raz! Wybierz 2-3 rzeczy na początek, kiedy nie będą już sprawdziły trudności wybierz kolejne. Nawet najmniejsze kroki, zmiany, rytuały mają realny wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Każda mała zmiana robi różnicę, może dasz też dobry przykład innym do podjęcia starań. Zapytaj znajomych czy zwracają uwagę na takie proste rzeczy na zakupach, może uda się namówić kogoś do zmiany na lepsze. Nic na siłę, ale często wiele wyborów wynika z niewiedzy. 

Najłatwiej zacząć od tego co kupujemy często i regularnie. Patyczki do uszu czy papier toaletowy kupujemy często. Wiedząc, że marka Lambi produkuje papier w zrównoważony sposób i sadzi 4 drzewa, za każde jedno wycięte warto wybrać ich produkty. Ważnym komunikatem była dla mnie informacja o tym, że każda część drzewa jest wykorzystywana jak najbardziej wydajnie, a także że aż 90% używanego drewna ma certyfikaty.  

Wszystkie nasze produkty wytwarzane są lokalnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ zmniejsza potrzebę transportu, a co za tym idzie - emisję dwutlenku węgla. Produkcja w naszym regionie pozwala również wspierać miejscową gospodarkę i zatrudnienie. Naszym celem jest utrzymanie odległości transportowych do 500 km od naszych zakładów przemysłowych.


Może masz coś jeszcze do dodania?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger