Dzień bez śmiecenia

11 maja 2001 roku parlament polski uchwalił pakiet ustaw wprowadzających system odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Dziś szósta edycja akcji "Dzień bez miecenia", jej celem jest popularyzacja postaw proekologicznych i upowszechnienie segregacji odpadów.
"Trafiłem do Recyklingu" to tegoroczne hasło akcji.

Organizatorzy nie przewidują plakatów, ani ulotek. Możemy za to odwiedzić stronę internetową akcji:
http://www.dzienbezsmiecenia.pl/ Każdy znajdzie coś dla siebie, są tam podstawowe informacje dla laików oraz wiele materiałów i ciekawostek dla bardziej zainteresowanych tematem.
Przygotowano również specjalną kartkę internetową. Warto rozesłać ją znajomym:)


Dzień bez śmiecenia- World non-waste Day to pomysł młodzieży z kilkunastu krajów Europy.
W Polsce ciągle marnujemy wiele odpadów, słabo wypadamy na tle innych krajów. Przykładowo w Niemczech i Holandii odzysk odpadów przekracza 70%.

Recykling to nie fanaberia ekologów, ale sposób na znaczne oszczędności energii, surowców naturalnych, ograniczenie zanieczyszczeń i zmniejszenia odpadów na składowiskach. Obowiązek recyklingu jest też nałożony na producentów, importerów oraz sieci handlowe wprowadzające produkty w opakowaniach na rynek. Określone poziomy recyklingu i odzysku kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców musi osiągnąć do 2014 roku. Wszystko wskazuje na to, że przy obecnym systemie może to być niemożliwe. Brak realizacji tych obowiązków może skutkować ogromnymi karami nałożonymi na Polskę. Ciągle trwają prace nad nowelizacją aktów prawnych regulujących gospodarką opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce.
Musimy pamiętać, żeby "śmiecić z głową" czyli zwyczajnie segregować śmieci!

7 komentarzy:

 1. ja w tym temacie chyba jestem w porządku, segreguję, kiedy się da używam ponownie itd :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z roku na rok obserwuję, że coraz więcej osób kojarzy ten dzień i stara się go nagłośnić. To cieszy- i oby zaczęło mieć przełożenie w naszych codziennych czynnościach. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż mi wstyd, bo jestem mega śmieciarą! Zamiast podniesc z podłogi to wolę się na tym przewrócic :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tez jestem za recyklingiem i nawet zużyty olej wyrzucam do specjalnych koszu :D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger