Dlaczego warto pić wodę?

W przeciwieństwie do wielu innych substancji wodę powinniśmy spożywać w dużych ilościach każdego dnia. Stanowi ona około 65-75% masy naszego ciała. Podtrzymuje wiele funkcji życiowych oraz organy wewnętrzne.
Woda pełni rolę rozpuszczalnika witamin, minerałów aminokwasów, glukozy oraz wielu innych substancji odżywczych, transportuje je po całym ciele.
Woda znajduje się nawet w kościach, to ona w dużej mierze zapewnia im trwałość. Jest niezbędna w tworzeniu nowych komórek kostnych.
Woda jest też niezbędna przy przyswajaniu i trawieniu pokarmów. Eliminuje zbędne produkty przemiany materii z organizmu. Zapobiega zaparciom. Eliminuje toksyny.
Reguluje i utrzymuje prawidłową temperaturę ciała.
Nawilża tkanki, woda znajduje się pomiędzy każdą komórką naszego ciała.
Picie wody to najlepszy sposób, żeby utrzymać równowagę organizmu, poza tym woda poprawia kondycję naszej skóry, jest lepiej nawilżona,a dzięki temu elastyczna i zdrowa.Z piciem wody najlepiej nie czekać do momentu kiedy poczujemy pragnienie. Lepiej popijać ją regularnie przez cały dzień małymi porcjami.
Unikać należy jedynie popijania w trakcie posiłków, rozcieńcza to soki trawienne i utrudnia trawienie. Najlepiej powstrzymać się od picia pół godziny przed i po posiłku.


http://www.rawforbeauty.com/

Niegazowana woda mineralna najlepiej nawadnia i gasi pragnienie. Lepiej unikać słodzonych napojów, które często zawierają nawet kilkanaście łyżeczek cukru! Dodatkowo mają w składzie sztuczne barwniki i aromaty.
Dzienną porcję płynów można uzupełnić herbatą- zieloną, biała lub ziołową, oczywiście bez cukru. Jednak nic nie zastąpi naturalnej wody. Podczas gotowania woda zmienia strukturę, jest pozbawiona miedzu innymi aktywnego tlenu, który jest nam potrzebny do życia.

Zaledwie 2% ubytku wody w organizmie powoduje odwodnienie!
Jak może objawiać się odwodnienie?
-ból głowy,
-zmęczenie,
-suchość w ustach, kaszel,
-brak apetytu,
-nietolerancja ciepła,
-problemy z koncentracją,
-spadek uwagi i czujności,
-zniechęcenie, napady złości,
-ciemny mocz o silnym, nieprzyjemnym zapachu.

Przeciętnie w ciągu dnia powinniśmy pić 2-2,5 litra wody. W zależności od trybu życia zapotrzebowanie na wodę może się zmienić, tutaj można sprawdzić swoje zapotrzebowanie na wodę.
Dobra jest też woda średniomineralizowana, nie powinna mieć więcej składników mineralnych niż 1000mg/l.

Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie wody na funkcjonowanie naszego organizmu, nie powinniśmy zapominać o butelce z wodą kiedy wychodzimy z domu. Regularne picie wody na ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.


Pozdrawiam:)16 komentarzy:

 1. Na szczęście mama prawie od zawsze nakłaniała mnie do picia wody- na początku piłam ją bez smaku by była dla mnie ohydna ale teraz nie wyobrażam sobie dnia bez 1,5 litra wody.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja piję za mało, ale staram się to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojć, piję o wiele, wiele za mało. Choć wiem jak jest to dla nas ważne. Kiedyś piłam ją codziennie, a teraz prawie wogóle. Jest taka mdła i bez smaku. Nie mogę, nie potrafię się przyzwyczaić. Nomć :c. No nic przyszło mi jedynie zaprosić na blogi i do obserwacji:
  http://mam-nascie.blogspot.com/
  http://z-pamietnika.blogspot.com/
  Pozdrawiam, Just me!

  OdpowiedzUsuń
 4. Woda to bardzo ważny składnik życia! Ja to mam czasem problem z wypiciem takiej ilości wody za dnia dlatego nie kiedy dopadają mnie niektóre z wymienionych dolegliwości... muszę koniecznie nad tym popracować!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam problem z piciem dużej ilości wody. Wiem, że powinnam więcej, jednak nie mogę sie jakoś przełamać. Szczególnie w zimie, kiedy jest zimno, mam kłopoty z przyswajalnością płynów. A w lecie wiadomo, że łatwiej, bo pragnienie ciągle nam towarzyszy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja piję bardzo dużo wody w ciągu dnia, około 4 litrów - wszędzie też się poruszam z butlą wody - niektórzy myślą, że mam kaca, ja po prostu uwielbiam mineralkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Co do zielonej herbaty, to mam wątpliwości. Ostatnio wyczytałam, że ani zielonej, ani białej nie powinniśmy liczyć do ilości spożytej wody. Jedynie ziołowe i owocowe. Ale co źródło, to mówi inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja niestety piję o wiele za mało, czasem jest to jedynie szklanka herbaty przez cały dzień... Staram się to zmienić i w tym tygodniu udawało mi się wypić codziennie 0,5l, co prawda do tych 2litrów jeszcze trochę brakuje, ale to już coś innego niż 1 kubek herbaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niby doskonale o tym wiem, a wciąż piję za mało, szczególnie zimą :(

  OdpowiedzUsuń
 10. ja piję o wiele mniej niż trzeba ;/ ale muszę to w końcu zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja dopiero nie dawno się przestawiłam na taką ilość. Teraz, od jakichś 2 lat piję koło 2l dziennie;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja od zawsze dużo piłam. Kojarzona jestem z butelką pod pachą lub w torebce. Kilka razy podejrzewano u mnie nawet cukrzycę. A ja po prostu lubię dużo pić - może być woda, soki, herbatki :) Idę więc przygotować herbatki ziołowej ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja kiedyś piłam 1,5 dziennie a i tak woda wychodziła mi uszami :)
  Teraz staram się do tego wrócić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robi się coraz cieplej, ochota na wodę będzie coraz większa:)

   Usuń

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger