Plogging- ekologiczne bieganie

Pisałam już o ploggingu i idei zbiegania śmieci w czasie biegania. 
Cała idea polega na tym, żeby podnosić śmieci, które widzisz na trawniku czy przy drodze kiedy biegniesz. Uprawiając plogging realnie pomagasz środowisku, redukując zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem.

Jako ojca ploggingu przedstawiono działacza na rzecz ekologii Erika Ahlstroma. Po przeprowadzce do Sztokholmu z górskiego miasteczka Are stolicę Szwecji uznał za jedno wielkie wysypisko śmieci. Tutaj przeczytacie ciekawy wywiad z Erikiem. 


W tym roku w Polsce o ploggingu zrobiło się głośniej za sprawą akcji ploggingowej w czasie Festiwalu Biegowego i #ploggingteam. 


Dlaczego ta idea jest taka ważna? 

Ludzkość wyprodukowała już 10 mld ton plastiku! Około 6 mld ciągle zalega na wysypiskach lub zanieczyszcza środowisko. Badanie wykazało również, że w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku na planecie wzrosła o 18 300%. Do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb. Poznaj szokujące statystyki z najnowszego raportu.

Ukazał się nowy raport dotyczący skali i wpływu odpadów z tworzyw sztucznych na świat. Przygotowany został przez międzynarodową organizację pozarządową Environmental Investigation Agency (EIA).

Plastikowe odpady są poważnym problemem. Według naukowców, do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku, niż ryb. Nie chodzi tu tylko o plastikowe butelki, reklamówki czy słomki – w ogromnej części jest to mikroplastik

Ostatnie badania naukowców z Polski, Niemiec, Szwecji, Litwy i Estonii udowodniły, że co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź pływający w Morzu Bałtyckim ma w sobie mikroskopijne ilości plastiku. Mikrodrobiny tworzyw sztucznych są już obecne w każdym środowisku – w glebie, powietrzu, ale także w żywności i napojach. (źródło). 


Każdy z nas ma wpływa na swoje podwórko i najbliższą okolice. Warto podnosić śmieci znalezione na swojej ścieżce i dac tym przykład innym. Może uda się zorganizować kilkuosobową ekipie do posprzątania terenów w najbliższej okolicy. W mediach społecznościowych #plogging szybko nagłośnił akcję Szwedów i tak narodziła się nowa dyscyplina sportowa, która przy okazji przypomina wszystkim o dbaniu o środowisko. Ludzie zaczęli wrzucać zdjęcia z hasztagiem , pokazując, że trening nie powinien się kończyć jedynie na poprawianiu lub utrzymywaniu naszej formy fizycznej.

W kwietniu tego roku amerykańska marka Silk produkująca roślinne mleko i jogurty rozpoczęła kampanię, która ma na celu sprawienie, aby plogging stał się jednym ze sportów olimpijskich podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2028 roku w Los Angeles. Podczas planowania wydarzeń na Igrzyska w 2028 roku Los Angeles Olympic Organizing Committee ogłosił śmiałą wizję wprowadzenia zrównoważonych dyscyplin do historii Igrzysk, a my w Silk wierzymy, że dodanie ploggingu do oficjalnych sportów oznaczałoby wyraźny postęp w kierunku tego ważnego celu – dodał. To bez wątpienia krok w odpowiednim kierunku.

To byłoby coś, myślicie, że jest szansa na dyscyplinę olimpijską? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger