Co wyzwala złe nawyki?

Cześć!

Do złych nawyków łatwo się przyzwyczaić. Nie ma osób bez złych nawyków. Wiemy jakie są nasze nałogi czy nawyki, ale nie zawsze zastanawiamy się co je wyzwala, na jakich mechanizmach się opierają. Mózg szuka możliwości ułatwienia, ograniczenia wysiłku. Robi uniki, które składają się na tzw. pętlę nawyku. 
Jedna z lepszych książek dotyczących motywacji jaką mogłabym polecić to "Siła nawyku". Wyjaśnia nawyki i mechanizmy ich działania. 

„Po pierwsze, mamy wskazówkę, wyzwalacz, który mówi mózgowi, aby przeszedł w tryb automatyczny, i podpowiada, który nawyk należy wybrać. Potem jest zwyczaj, który może mieć charakter fizyczny, umysłowy czy emocjonalny. I na końcu mamy nagrodę pomagającą mózgowi zdecydować, czy dana pętla warta jest zapamiętania na przyszłość” – Charles Duhigg  Siła nawyku”. 

Mechanizm korzystny, jednak ma też wady. Działania i substancje, które zapewniają szybkie nagrody, często wykorzystują pętlę nawyku. To dlatego osoba zestresowana często sięga po papierosa czy coś słodkiego. To automatyczne reakcja. U każdego wyzwalaczem może być inna sytuacja. Warto się nad tym zastanowić. 
Pętla nawyku jest, na szczęście, prostym mechanizmem, który można kontrolować. Najważniejsze, żeby mieć świadomość, że taki problem istnieje. Wtedy można unikać wyzwalaczy, albo je zmienić. Nad wieloma niekorzystnymi można zapanować, wymaga to wypracowania w sobie dobrych nawyków. Metod jest przynajmniej kilka, dobre rozwiązania podsunie Wam książka "Siła nawyku". 
Jeśli chcesz dowiedzieć się  czy pewne nawyki są naszym przeznaczeniem, jak wykreować pragnienie w społeczeństwie, tak by pożądali Twojego produktu, albo usługi, sięgnij po tę książkę. Pozdrawiam,
Daria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger