Zero waste dla początkujących. Na czym to polega?

Cześć!


Zero waste to filozofia, którą często określa się jako 5R refuse (odmawiaj), reduce (redukuj), reuse (użyj ponownie), recycle (przetwarzaj), rot (kompostuj). To prowadzi do nie kupowania zbędnych produktów, generowania dużej ilości śmieci, ograniczyć zbędne przedmioty, kupować produkty wielokrotnego użytku, przerabiać i zmieniać przeznaczenie różnych rzeczy, starać się kupować produkty, które można poddać recyklingowi, lub nadające się do kompostowania. To szerokie spektrum działań, które można wdrażać w wielu aspektach życia. To styl życia. Życie w 100% zero waste może wydawać się mocno ograniczające, nie trzeba od razu wprowadzać wielkich zmian. Warto robić małe kroki i zastanowić się na konsumpcją na każdym możliwym polu. 


Życie Zero Waste sprowadza się w praktyce do stosowania kilku zasad, tak zwanych- 5R.
  1. Refuse (odmawiaj) – nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, plastikowych butelek, a także  produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.
  2. Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.
  3. Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania kasz/mąk/ziaren), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki, kubeczka menstruacyjnego). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę, wykorzystuj szklane opakowania, znajduj niecodzienne zastosowanie dla przedmiotów, które mogą jeszcze posłużyć. 
  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).
  5. Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład bambusową szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń). |Ten punkt jest ciężki do spełnienia w mieście, chyba że masz swój ogródek.Warto dodać też- repair- naprawiaj kiedy to możliwe. Zanieś buty do szewca, sprzęt do naprawy, ubrania do krawcowej. Rzeczy, których nie używasz przekazuj dalej, dzięki temu ktoś inny nada rzeczy nowe życie. Świadome wybory mają ogromny wpływ na środowisko.

Dla mnie zero waste to ciągła nauka, błędy i lekcje które wyciągam dla siebie. Nie mam zamiaru w 100% żyć bez śmieci, ale staram się szukać jak najlepszych rozwiązań. Less waste to moje hasło, staram się codziennie minimalizować ilość produkowanych śmieci. Kupować tylko to co niezbędne, chodzić na zakupy z własnymi reklamówkami i pojemnikami. Mam kilka sprawdzonych sposobów, o których chętnie napiszę. 

Interesuje Was temat zero waste? Może polecacie jakieś ciekawe źródła- książki, strony, artykuły?

Pozdrawiam,
Daria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger