Jedzenie intuicyjne- kilka prostych reguł

Cześć!

Jedzenie intuicyjne jest spójne z koncepcją słuchana swojego organizmu. Nie ułatwia tego zabieganie, życie w stresie, złe nawyki żywieniowe i jedzenie dużej ilości przetworzonej żywności. Można odwrócić złe schematy żywieniowe i lepiej zrozumieć działanie własnego organizmu. Jak zacząć? Mam dla Was kilka wskazówek. 

JEDZ W SPOKOJU
Przeglądanie instagrama czy uważne oglądanie serialu w czasie posiłku nie jest dobrym pomysłem w czasie jedzenia posiłku. Skupienie uwagi na czymś innym niż na posiłku odciąga uwagę i sprawia, że często jesz więcej niż potrzebujesz. Skupiając się tylko na jedzeniu lepiej usłyszysz potrzeby swojego organizmu i poczujesz kiedy jesteś najedzona. Uważność na swoje ciało to najważniejszy komponent w intuicyjnym odżywianiu.ZAPOMNIJ O REGUŁACH ODŻYWANIA
Poleganie na gotowych dietach i utartych schematach czy trendach nie jest dobre. Każdy jest indywidualnością, nie da się wpasować w tabelki.  Obserwuj organizm i powoli ustalaj swoją codzienną rutynę posiłków. Sprawdzaj czy owsianka daje Ci rano dużo energii, a może wolisz inne śniadanie. Nie wszystkie zasady są złe, ale większość nie jest uniwersalna. 

PRZERWA NA POSIŁEK
Najgorsze jest jedzenie w biegu, w samochodzie, rozmawiając przez telefon i tak dalej. Znajdź czas na posiłek, zjedz go powoli i z uwagą. Dobrze pogryzione jedzenie lepiej się trawi. Posiłek to dobra chwila, żeby zwolnić na chwilę i mieć moment dla siebie. Jedząc szybko najczęściej jemy więcej niż potrzebujemy. Jedząc wolniej odczuwam większą satysfakcję w posiłku, mam też większą przyjemność z jedzenie, które mam przed sobą. ZAPISUJ CO JESZ
Zamiast skupiania się na kaloriach przyjrzyj się posiłkom, które jesz i jak się po nich czujesz. Poświęć kilka minut dziennie na zapisanie tego co zjadłaś i późniejszych obserwacji. Po czym bolał brzuch, jakie miałaś samopoczucie, czy miałaś problemy z trawieniem, a może czułaś się świetnie i produktywność wzrosła. Taki dzienniczek może być też pomocny dla osób, które mają problemy skórne. Warto przyjrzeć się czy jedzenie nie pogarsza stanu skóry i stopniowo eliminować szkodliwe produkty. 
Takie obserwacje są najlepszą inwestycją we własne zdrowie i samopoczucie. Ciało i układ pokarmowy dają wyraźne sygnały kiedy coś nam nie służy. Poprawa daje motywację do wytrwania w swoich postanowieniach i dalszych poszukiwań:) 

Jedzenie może sprawiać, że czujemy się źle, głównie kiedy jest go za dużo i jest mocno przetworzone. 
Dobre pożywienie działa jak lekarstwo, kupowanie większej ilości warzyw i owoców na pewno się opłaci. 

RUSZAJ SIĘ
Aktywność fizyczna sprzyja intuicyjnemu odżywianiu. To też najlepsze ujście dla stresu i sposób na poprawę nastroju. Wybierz sport, który lubisz i znajdź czas na aktywność minimum 3 razy w tygodniu. 
Osoby aktywne uważniej podchodzą do tego co jedzą. Zdrowe, zbilansowane posiłki dają więcej energii i sprawiają, że organizm znacznie szybciej się regeneruje. 

Macie coś do dodania? 

Pozdrawiam,
Daria
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger