Lista moich ulubionych podcastów

Cześć!

Podcasty rosną w siłę! Słucham ich regularnie i lista ciągle się powiększa, dostaję ostatnio sporo pytań o to jakie polecam, blog jest dobrym miejscem, żeby je wszystkie zebrać i odsyłać do wpisu.  Mam swoich ulubionych twórców, jeszcze 2-3 lata temu słuchałam podcastów w języku angielskim, dzisiaj jest już całkiem sporo podcastów po polsku:) Czym są podcasty i dlaczego warto ich słuchać? O tym wszystkim przeczytasz poniżej. 

Podcast- co to jest? 
To nagranie/audycja/czasem wywiad w formie audio, który można odsłuchać w dowolnym momencie przez internet. Są do tego różne aplikacje, najczęściej używam  spotify. Najwygodniejszą formą jest dla mnie odtwarzanie ich na telefonie, zdecydowanie najwięcej słucham ich kiedy biegam, albo gdzieś jadę. Zdarza mi się także słuchać ich kiedy robię coś w domu, sprzątam czy gotuję. Podcastu można słuchać w tle i robić coś innego, to wygodniejsze niż oglądanie filmików na yt. 
 Tematyka podcastów nie zna końca, każdy najdzie coś dla siebie. Ja wybieram głównie te z zakresu weganizmu, sportu, zdrowia i odżywiania, ale mam na liście także kilku podcasterów lifestylowych czy biznesowych. 

Przy telefonach z systemem Android polecam aplikację Podcast Addict, jest bezpłatna i bardzo popularna. W każdej aplikacji poruszanie wygląda podobnie. Szukasz interesującego Cię podcastu po nazwie, albo temacie. Swoje ulubione podcasty warto subskrybować, żeby nie przegapić nowych odcinków. Można także sprawdzić inne popularne podcasty w danej kategorii i dzięki temu odkrywać nowe osoby. Po jakimś czasie biblioteka zaczyna być coraz większa. 

Niektóre rozmowy wymagają większego skupienia, inne mogą lecieć w tle. Podcasty najczęściej włączam kiedy się maluję, gotuję, idę na spacer, biegam, jestem w podróży, sprzątam. Nie muszę się obawiać, że coś mnie ominie. Nie mogę usiedzieć przed ekranem kiedy oglądam coś na YT, przy podcastach nie na tego problemu:) 

Moje ulubione podcasty
Mam około 10 podcastów, których słucham regularnie. Są też inne poboczne, które włączam sporadycznie. Wybieram odcinki, które są dla mnie wartościowe. Doba nie jest z gumy i trzeba się wybierać. Podcasty to często rozwój, wiele razy zdarzało mi się wracać do niektórych i robić notatki. Temat nauki w domu i inwestycje w ciekawe kursy online i ebooki to oddzielny temat, chętnie z nich korzystam. 1. Rich Roll
Rich Roll to jedna z najbardziej pasjonujących osobowości w świecie sportowców i wegan.
Biegacz, triathlonista, prawnik, ojciec czwórki dzieci inspiruje do działania ludzi na całym świecie. Sukcesy osiągnął ciężką pracą. Co go wyróżnia? Zaczął trenować w wieku 40 lat, kiedy miał sporą nadwagę i nie mógł pokonać paru schodów. Zrozumiał wtedy, że czas na zmiany. Po 2 latach przygotowań stanął na starcie triathlonowych zawodów. Nie wybrał jednak krótkiego, łatwiejszego dystansu. Zdecydował się na udział w jednych z najbardziej wymagających zawodów na świecie - Ultraman.To co pociąga go w sporcie to ekstremalne wyzwania na ekstremalnych dystansach. I dobrze sobie na nich radzi. 

W swoich podcastach rozmawia z ciekawymi ludźmi ze świata sportu, dietetyki, biznesu, rozwoju osobistego i duchowego. O jego podejściu do życia możecie posłuchać w jego podcastach, rozmowach i solowych odcinkach. Od niego zaczęła się moja fascynacja podcastami. 

2. The Mustards
Szwedzka para wegan Jenny i David, których uwielbiam. Na początku Jenny- blogerka modowa, kręciła filmiki na YT, które pomagał montować jej David, z czasem było go coraz więcej w filmach. Od dłuższego czasu nagrywają razem podcasty o życiu, minimalizmie, diecie, trendach, tym co akurat jest na czasie. Bardzo ich lubię, godzinny podcast jest dla mnie jak chwila. Niedawno przeprowadzili się z Berlina do Londynu, opowiadają o życiu w tych miastach. Żyją po swojemu i biorą z każdego dnia jak najwięcej. Są zabawni, kreatywni, mają coraz lepsze pomysły na swoje audycje. Polecam!

3. Poscast- Food Psych 
Bardzo lubie ten podcast Christy Harrison! To dietetyczka, której specjalizacją jest intuicyjne jedzenie. W czasach obsesji żywieniowych, restrykcji i ciągle zmieniających się trendów żywieniowych przydaje się taki głos rozsądku
Christy ma za sobą wieloletnie doświadczenia z zaburzeniami odżywiania, restrykcjami i ortoreksją, teraz uczy, jak zacząć słuchać swojego organizmu, darzyć szacunkiem swoje ciało i jego potrzeby.  
Przez lata uczyłam się intuicyjnego jedzenia, myślę że po wielu próbach i błędach,  jestem na dobrej drodze. Ten podcast pomaga. Christy rozmawia z inspirującymi kobietami, z każdej rozmowy wyciągam coś dla siebie i jest to dla mnie bardzo budujące, że istnieje duże grono osób, które nie chcą żyć w szponach obsesji oraz zbyt rygorystycznego podejścia do swojego stylu życia. 
Polecam wszystkim, którzy szukają tego głosu rozsądku w stosunku do odżywiania, a także osobom, którym  nie są obce zaburzenia odżywiania, brak akceptacji swojego ciała, liczenie kalorii oraz odwieczna walka o wymarzoną sylwetkę. 

4. Strafa Psyche Uniwersytetu SWPS
To ogólnopolski projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie. Umożliwia rozwój każdemu kto ma na to ochotę. Wykłady dotyczą psychologii, motywacji, relacji międzyludzkich i szeroko rozumianego rozwoju, prowadzonych na Uniwersytecie SWPS przez najlepszych psychologów. W każdym miesiącu poruszana jest inna temetyka, dotycząca zagadnień takich jak rodzina, dziecko, praca, pieniądze, miłość, seks, tolerancja. Przesłuchałam już wiele podcastów, do niektórych wrócę, a ciągle przybywa ciekawych audycji do wysłuchania. 5. Karolina Sobańska
Często polecam ten podcast, zwłaszcza na instagramie. Cieszę się, że jest taki podcast po polsku. Karolina nagrywa głównie wywiady, chociaż są też solowe odcinki. Zaprasza ciekawych rozmówców porusza się w temacie weganizmu, rozwoju, jogi, aktywności, biznesu, dbania o siebie, nie ogranicza się. To podcast dla każdego kto interesuje się zdrowiem i szuka nowych ścieżek rozwoju. Bardzo lubię te rozmowy i słucham ich regularnie. Karolina zaprosiła mnie do jednego z odcinków, rozmawiałyśmy o zdrowym podejściu do jedzenia i intuicyjnym jedzeniu. Taki podcast po polsku był potrzebny.

6. RADIO JOGA by Basia Tworek ninja yogi
Basia Tworek to jedna z bardziej znanych joginek w Polsce. Ma ogromną wiedzę o jodzie i chętnie się nią dzieli. W podcastach mówi dużo o jodzie, ciele, emocjach. Przekonuje, że joga jest dla każdego, że to nie tylko ćwiczenia. To styl życia, rozwój, odkrywanie własnej ścieżki. Każdy jogin jest trochę rewolucjonistą – mierzy się z klasyką, a potem na nowo ustala swoje własne zasady. Szuka jogi, które mu odpowiada. Basia ma dużo dobrej energii, z której można czerpać wiele inspiracji.
Jak zacząć praktykować jogę? Daj sobie czas. Próbuj. Zadawaj pytania. Popełniaj błędy. A przede wszystkim pamiętaj, żeby się w tym wszystkim dobrze bawić.

7. Mała wielka firma
To jeden z najpopularniejszych podcastów w Polsce. Jest zrobiony bardzo profesjonalnie, jego twórcą jest Marek Jankowski. Słucha się go bardzo przyjemnie. Tematyka podcastu kręci się wokół prowadzenia własnego biznesu, ale jest bardzo różnorodna. Marka osobista, marketing, social media, marketing, rozwój, kursy online.. Nie tylko dla osób, które chcą zbudować własną markę. Kawał dobrej wiedzy zupełnie za darmo. Na początku każdej rozmowy Pan Marek pyta rozmówcę o książkę, którą ostatnio przeczytał. To zawsze świetna pozycja, którą warto przeczytać.

8. Elite Mentality
Elite Mentality to podcast trzorzony przez Cypriana Majchera właściciela i headcoacha CrossFit Ursynów, reprezentanta polski w rugby i czołowego zawodnika CrossFit kat. Elite w Polsce. Porusza tematy sportu zawodowego, także nie zainteresuje wszystkich. Polecam osobom, którym aktywność fizyczna jest bliska. Zawodowi sportowcy to często osoby bardzo inteligentne i zaradne, pełne życiowego doświadczenia. Do sukcesu prowadzi ciężka praca, o której można posłuchać w podcastach. To część życia sportowców, której  nie widzą kibice i o której mówi się zdecydowanie zbyt rzadko.

9. Owsiana- zdrowe podejście do zdrowego stylu życia
Justyna jest dietetykiem, prowadzi bloga i niedawno zaczęła nagrywać podcasty. Bardzo je lubię. Ma zdrowe podejście do życia, sportu i odchudzania. Przekazuje mnóstwo merytorycznej wiedzy. Jest to podcast dla osób, które starają się żyć zdrowo, są aktywne i lubią dobre jedzenie.
Justyna nagrywa solowe odcinki, ale coraz częściej zaprasza ciekawych gości. Ma dopiero kilka odcinków. Warto słuchać!

10. Mudatalks
To  podcast o gospodarce obiegu zamkniętego, zrównoważeniu, zmianach klimatu i globalnym ociepleniu oraz o tym co możemy zrobić by zmienić świat lub jego kawałek na lepszy. MUDA po japońsku oznacza bezużyteczny nadmiar i marnotrawstwo. Żyjemy w czasach nadmiaru wszelkich dóbr. Marnujemy ubrania, jedzenie, wodę i powietrze, wcześniej zużywając cenne zasoby naturalne do ich produkcji.
Podcast powstał z życiowej potrzeby i chęci podzielenia się wiedzą dwóch przyjaciółek, które zawodowo zajmują się circular economy i zrównoważeniem. Jedna z nich Martyna Sztaba (CEO & Co- Founder- Syntoil) walczy z problemem nadmiaru gumowych opon i przywraca je do obiegu dla innych branż. A druga Anna Pięta (strateżka ds. zrównoważenia w modzie) układa strategie dla marek, które chcą przejść na zdroworozsądkową produkcję. 
To najnowszy podcast w moim zestawieniu, mocno trzymam za niego kciuki i obserwuję, czekając na nowe odcinki oraz kolejne, inspirujące rozmowy.
 

To podcasty, których słucham regularnie, ale są też takie których słucham od czasu do czasu. To kilka podcastów, które warto polecić:
 
 
 
 
 
 
To są moje ulubione podcasty. Daj znać czy lubisz podcasty i czy znasz te, które polecam. Może polecasz jakieś inne? Chętnie poznam Twoich ulubieńców. Podcasty to świetny sposób na darmową naukę online. Wiele osób dzieli się swoją wiedzą i mocno inspiruje do działania. Niektórzy bardzo mnie napędzają. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger