Mity o weganizmie- moje top 5

Cześć!

Weganizm to  temat, który w ciągle wzbudza wiele kontrowersji w społeczeństwie. Mimo, że wiedza jest dostępna, badania pokazują, że taki sposób odżywiania sprzyja zdrowiu i środowisku, wiele ludzi wierzy w obalone już dawno mity. Spotykam się z nimi często i mam już wypracowane odpowiedzi. Mój staż bez mięsa ma już ponad 10 lat, bez produktów odzwierzęcych 6 lat. Decyzja o spróbowaniu weganizmu była najlepszą w moim życiu. Weganizm to nie tylko dieta, ale dziś głownie na tym chciałabym się skupić. 
U mnie zmiany nie były tak drastyczne, kilka lat przed przejściem na weganizm nie jadłam już mięsa. Stopniowo eliminowałam kolejne produkty. Zawsze zwracałam uwagę na swoje samopoczucie, wyniki badań i opierałam się na wynikach badań, które ciągle utwierdzają mnie, że podjęłam dobrą decyzję. Nie bez znaczenia jest też wpływ na życie zwierząt i zanieczyszczenie środowiska, ale to temat na kolejny wpis. 

MITY O WEGANIZMIE- moje top 5

1. Wegańskie produkty są ciężko dostępne
To jeden z częściej pojawiających się argumentów, szczególnie od osób z małych miast. Weganizm kojarzy się, z produktami dostępnymi dla wybranych. Nic bardziej mylnego, owszem tempeh, jackfruit czy inne egzotyczne brzmiące nazwy w przepisach mogą dawać wrażenie, że weganizm jest trudny, ale to nie prawda. Osoby jedzące mięso też nie codziennie mają na talerzu przegrzebki, mule i tym podobne. 
Prawda jest taka, że dieta roślinna jest bardzo prosta. Jej podstawą są warzywa, owoce, kasze. Najpopularniejsze sieciówki mają w ofercie tofu, mleko roślinne, hummus, pasty kanapkowe, a gama wegańskich produktów ciągle się poszerza. Nawet w tradycyjnej kuchni polskiej jest wiele jarskich potraw.


2. Weganizm jest drogi
Już wyprowadzam Cię z błędu. To ile wydajemy na jedzenie zależy od nas, każda dieta może być tania lub droga. Z mojego punktu widzenie dieta wegańska oparta na nieprzetworzonych produktach nie obciąża mocno portfela. 
Co jem najczęściej? Kasza jaglana, płatki owsiane, ryż, inne kasze, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, przyprawy to tanie produkty. Czasem uzupełniam dietę o tofu, orzechy, superfoods, mleko roślinne. Większość diety do produkty sezonowe i podstawowe, które kosztują niewiele. Lokalne bazarki to moje ulubione miejsca na zakupy. 
 
  3. Dieta wegańska jest zdrowa
Ile osób tyle sposobów weganizmu, a sądząc po ilości fast-foodów roślinnych właśnie takie jedzenie ma na mieście największe powodzenie. Nie kupuję roślinnych parówek, serów, kiełbasek i tym podobnych. Nie ma w tym nic złego, ale nie są to najzdrowsze produkty. Bardzo popularne masło orzechowe jest zdrowe w umiarkowanych ilościach. Przykłady wegańskiego jadłospisu mogą być skrajnie różne. Frytki, pizza z wegańskim serem, oreo, czekolady, chipsy- to wszystko jest wegańskie. Białe pieczywo z sojową wędliną nie jest pełnowartościowym posiłkiem. Weganizm nie zawsze = zdrowie. Jestem zwolenniczką nisko przetworzonej diety, niezdrowe jedzenie powinno być jedynie dodatkiem. Można osiągnąć równowagę w diecie. Wolę warzywne posiłki niż wege mięsne zamienniki. Sięgam po nie rzadko. 


4. Weganie są szczupli
Nawiązując do poprzedniego punktu- wysoko przetworzone, tłuste produkty często sprawiają, że osoby przechodzące na dietę roślinną tyją. Nie znam otyłych wegan, ale osoby w lekką nadwagą na diecie wegańskiej spotkałam wiele razy. Uważam, że kaloria kalorii nierówna i jedzenie śmieciowego jedzenia odbija się na zdrowiu i wyglądzie. Przetworzone produkty, nawet z etykietką Vegan nie jest dobre z nadmiarze. 
Dieta wegańska jest często postrzegana jako odchudzająca, jeśli będziemy opierać ją na warzywnych posiłkach może tak być:)


5. Dieta wegańska prowadzi do anemii
Niedobory żelaza na diecie roślinnej to mit. Co rok robię badania poziomu ferrytyny i wszystko jest w normie. Ferrytyna to białko, które jest odpowiedzialne za gromadzenie żelaza i to właśnie jej poziom odzwierciedla stan rezerw żelaza w organizmie. To prawda, że żelazo z produktów roślinnych jest gorzej przyswajalne, ale nie znaczy to, że osoby na diecie roślinnej są skazane na anemię.
Znasz źródła żelaza w diecie roślinnej? Poniżej zostawiam dobre zestawienie z portalu Veganworkout. Warto wiedzieć, że witamina C i lizyna zwiększa wchłaniania żelaza. Natomiast fityniany, szczawiany, taniny i polifenole, wapń, zasadowe pH zmniejszają wchłanianie żelaza.


mity o weganizmie, w które już nie wierzę

Macie doświadczenia z dietą roślinną? Jestem ciekawa czy te mity są Ci znane? A może znasz jakieś inne?  


Daria 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger