Najczęściej popełniane błędy na zdrowej diecie

Cześć!


Nie jestem ekspertem od odżywiania, ale często znajomi radzą się mnie w sprawie swojej diety. Jeśli wiem odpowiadam i zawsze wspomagam jakąś ciekawą książką. Moja pasja pozwala mi dzielić się zdrowymi nawykami w sieci i wśród najbliższych. Coraz więcej młodych osób ma różne dolegliwości związane ze złymi nawykami żywieniowymi. Zmiany na lepsze trzeba wprowadzać stopniowo i z głową, żeby sobie nie zaszkodzić. Na co uważać? Nie wszystko jest uniwersalne

Zdrowa żywność też może być alergenem, albo zwyczajnie ci nie pasować. Nie zmuszaj się do zdrowych produktów, wybieraj te które ci smakują, i po których dobrze się czujesz. Dieta eliminacyjna jest najlepsza jeśli chcesz sprawdzić czy jakiś składnik ci szkodzi, wymaga trochę czasu, ale warto się tego podjąć. 

Za dużo "naturalnego" cukru
Przez to, że syrop z agawy czy syrop ryżowy wydaje się zdrowszy, często jest nadużywany. Słodziki przetworzone nie są zdrowe i nie różnią się wiele od cukru. Dodawane z umiarem są zdrowsze, ale nie powinny być w naszej diecie każdego dnia. Syrop z agawy to jeden z najbardziej przetworzonych słodzików, do tego zawiera bardzo dużo fruktozy i w ogóle go nie polecam. 
Najlepszym słodzikiem dla mnie są daktyle, syrop daktylowy można przygotować szybko miksując je z wodą. Czasem zdarza mi się kupić silan, czyli syrop ze świeżych daktyli, albo posłodzić coś niewielką ilością ksylitolu, byle z umiarem. Dopuszczalna dawka nie powinna przekraczać dwóch łyżek słodzika dziennie. Niewielka różnorodność posiłków
Jedzenie ciągle tego samego nie jest dobrym pomysłem. Zmiana warzyw, owoców, kasz, zbóż, superfoods każdego dnia jest najlepsza dla zdrowia. Dzięki temu zapewniamy sobie wiele rożnych składników odżywczych i witamin. Zmniejszamy ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych. Próbuj kilku warzyw i owoców tygodniowo i staraj się urozmaicać dietę. 

Za dużo białka
Białko jest potrzebne, ale jego nadmiar może być szkodliwy. 40-70 g białka jest wystarczającą dawką w ciągu dnia. Trzeba dostosować jego ilość do swojej masy ciała i nie obawiać się o braki w diecie roślinnej. Białko jest między innymi w zielonych warzywach, kaszach, roślinach strączkowych. 

Alkohol
Poza wytrawnym czerwonym winem, które w małych ilościach ma korzystny wpływ na zdrowie, cała reszta alkoholu nam szkodzi. Najlepiej z niego zrezygnować, albo pić sporadycznie. 

Za dużo suplementów diety

Nie ma sensu przyjmowanie suplementów bez wcześniejszego sprawdzenia czy rzeczywiście mamy niedobory. Nadmiar witamin i minerałów także jest szkodliwy. Obciążanie żołądka zbyt dużą ilością kapsułek nie ma sensu. Zmieniaj suplementy okresowo w razie potrzeby. 
Stresowanie się jedzeniem
Zbyt duża kontrola nad tym co jemy może stresować. Warto mieć świadomość tego co nam służy, jednak trzymanie się w 100% zdrowych zasad każdego dnia nie jest możliwe. Jedz świadomie, ja najczęściej wybieraj to co jest zdrowe, ale nie poświęcaj temu całej swojej uwagi. Zdrowie nie ucierpi kiedy zjesz coś niezdrowego raz na jakiś czas. 

Jedzenie powinno być przyjemnością i odkrywaniem nowych smaków. Zmiana nawyków na zdrowsze często wiąże się z odkrywaniem nowych smaków i produktów. To ciekawe doświadczenie. Jak jest u Was? Sięgacie po nieznane produkty? Starcie się wprowadzać zdrowe nawyki? 


Pozdrawiam,
Daria


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger