Moda etyczna. Co to jest?

Cześć!

Etyczna moda to wielowymiarowe pojęcie, w którym zawiera się wiele aspektów związanych z modą, takich jak warunki pracy, fair trade, zrównoważona gospodarka, ochrona zwierząt i dbałość o środowisko naturalne. Dotyczy ona mody na każdym etapie jej powstawania – od projektowania, szycia po sprzedaż, tak hurtową, jak i detaliczną. Nie ma w Polsce wielu marek, które przykładają uwagę do wszystkich tych aspektów. Jedną z nich jest KOKOworld
Kupując nowe ubrania nie zastanawiamy się nad łańcuchami dostaw, które często oplatają kulę ziemską. Produkcja też często przebiega setki kilometrów od miejsca zakupu, gdzie zatrudnienie pracowników jest o wiele tańsze. Dzięki temu cena jest niższa, a często kryje za sobą ukryte koszty niematerialne, które ktoś musiał ponieść.

Etyczna moda, to moda która mówi zdecydowane i stanowcze nie:
  • Wyzyskowi
Globalizacja oznacza, że produkty lub ich części składowe mogą być produkowane w dowolnym miejscu na ziemi, a zwłaszcza tam, gdzie jest tania siła robocza. Jedną stroną tej monety jest to, że koszt produkcji jest niższy, ale drugą jej stroną jest niegodne traktowanie pracownika, nienależyty wynagrodzenie i zamach na inne jego prawa pracownicze, a nierzadko także prawa człowieka i zdrowie.
  • Pracy dzieci
Moda to matematyka. I rachunek jest prosty: niska cena oznacza niską płacę dla tych, którzy brali udział w produkcji danego produktu. Najłatwiej wykorzystuje się osoby słabsze, które nie mogą lub nie umieją walczyć o swoje prawa, nierzadko są nimi dzieci.
  • Nieszanowaniu środowiska
Moda to także proces. Potrzeba czasu i środków na jego powstanie. Niska cena, oznacza często pójście na skróty, by szybciej i taniej wyprodukować dany ciuch. Takimi nieetycznymi skrótami jest używanie chemikaliów i innych praktyk szkodliwych dla środowiska. Wiedzieliście, że Morze Aralskie w Azji skurczyło się już o 15% z powodu nadmiernego wykorzystania jej do produkcji i farbowania bawełny.
  • Narażaniu zdrowia
Szkodliwe substancje chemiczne, które najczęściej są używane do produkcji szybkiej i taniej mody nie tylko kończą w naszych rzekach czy organizmach osób, które brały udział w ich produkcji. Kończą także na nas, na naszej skórze. Najpopularniejszymi szkodliwymi substancjami są: nikiel, ołów, formaldehyd.
  • Łamaniu praw zwierząt


Jeszcze do niedawna futro było nie tylko oznaką dbałości o modę, ale także nadawało statusu i prestiżu. Etyczne zachowania dotyczą nie tylko ludzi, ale także flory, jak i fauny a za takie na pewno nie można uznać pozyskiwanie futer zwierząt. Zmieniając modę, zmieniamy świat!

Etycznie, czyli jak?

Możesz kupować produkty oznaczone Fair Trade, czy wykonane w trosce o środowisko. Warto sprawdzić czy za hasłami eko, organiczne, fair trade stoi rzeczywiście uczciwa marka, a nie są to zagrywki marketingowe tylu "green washing".   

Na co zwracać uwagę?  
1. Czy ubranie zostało uszyte z materiału przyjaznego środowisku. Nie oznacza to tylko ekologicznej beawłny, mogą to być także tkaniny, których produkcja odciska niewielki ślad ekologiczny jak np. lyocell. Niektóre marki szczycą się też ubraniami z recyklingu. 

2. Materiały są produkowane lokalnie zgodnie zgodnie z zasadami fair trade. Rolnicy i rzemieślnicy otrzymują zapłatę większą niż  minimalna płaca. Przy produkcji oszczędza się wodę i nie stosuje chemikaliów czy nasion modyfikowanych genetycznie. 

3. Całość działalności producenta materiałów zamyka się z określonym obszarze, co oznacza, że działa on lokalnie. Wpływa to na redukcję zanieczyszczeń i mniejszą emisję CO2. Marka KOKOworld działa w rytmie slow fashion i jest godna zaufania. Mają w ofercie wiele etnicznych wzorów, ale też bardziej stonowane ubrania. Mamy ograniczony dostęp do zagranicznych marek ekologicznych, tym bardziej cieszy mnie, że można znaleźć takie ubrania w Polsce. Wolę mieć w szafie mniej ubrań, za to postawić na te lepszej jakości. W miarę możliwości chciałabym żeby w mojej szafie było coraz więcej ubrań o Polskich marek. Kupując mniej jestem w stanie wydać więcej na lepsze gatunkowo materiały. 

Podoba mi się, że na stronie Kokoworld oprócz standardowej specyfikacji jest podane skąd pochodzi materiał i gdzie zostało uszyte ubranie. 

Jeśli spojrzymy na to co jemy, w co chodzimy ubrani, z jakich przedmiotów korzystamy,  zdamy sobie sprawę, że odległe zakątki świata wcale nie są takie odległe. Dlatego warto pamiętać, że nasze decyzje konsumenckie codziennie wpływają na świat – nie tylko ten wokół nas, ale też na odległych kontynentach!” – Emilia, CSR i e-commerce manager w KOKOworld

Codziennie głosujemy swoim portfelem na to co chcemy wspierać. Warto o tym pomyśleć i wybierać odpowiedzialnie. Znacie markę Kokoworld? Słyszeliście o etycznej modzie?

Do końca września mam dla Was kod ekocentryczka30, który upoważnia do zniżki 30 zł przy zakupach 150 zł w sklepie KOKOworld

Pozdrawiam,
Daria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger