AKCJA SPRZĄTANIA PLAŻY- Rewal 21.09.2019


W ramach Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata 21 września b.r. GAZ-SYSTEM S.A zorganizował AKCJĘ SPRZĄTANIA PLAŻY, na którą zaprosił mieszkańców gminy Rewal i gmin ościennych oraz turystów. 
W akcji wzięło udział około 200 osób, w tym dzieci i dorośli, którzy zebrali około 300 worków śmieci! 
Plastik zaśmieca plaże i wybrzeża, jest też zagrożeniem dla zwierząt morskich. Po zaplątaniu się w większe odpady, ciężko im się z nich wyplątać. Natomiast mniejsze odpady mogą być mylone przez zwierzęta z pożywieniem, co jest nie tylko toksyczne, a nawet może mieć skutki śmiertelne. Ludzie także spożywają plastik występujący w łańcuchu pokarmowym. Nie zbadano dokładnie, jakie może mieć to skutki, jednak można się domyślić, że nie jest to pozytywne zjawisko. 


Mimo dużego nacisku na recykling, do ponownego użytku nie trafia nawet połowa produkowanego plastiku. Problem jest ogromny, cały plastik, który kiedykolwiek został wyprodukowany ciągle jest na Ziemi. Nie opracowano sposobów, na jego bezpieczną utylizację.
Szczególny nacisk w edukacji warto położyć na zmniejszenie produkcji plastiku. Jednorazowe produkty są największą grupą odpadów na wybrzeżach, w Rewalu najczęściej były znajdowane butelki, plastikowe sztućce, opakowania po chipsach, torebki jednorazowe. Były też mniej oczywiste śmieci - wiadra, a nawet stare wędki. 

Każdy kto wziął udział w Akcji Sprzątania Plaży dostał wielorazową butelkę z logo akcji, dzięki temu rezygnacja z butelek jednorazowych będzie łatwiejsza.


Akcja Sprzątania Plaży została zorganizowana przez firmę GAZ-SYSTEM w ramach promocji projektu Baltic Pipe - strategicznego programu infrastrukturalnego, mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Kluczowym elementem projektu Baltic Pipe jest podmorski gazociąg łączący Danię z Polską, zapewniający dwukierunkowy przesył gazu, którego lądowanie przewidziano właśnie w okolicy gminy Rewal.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger