Olejek z oregano- naturalny lek

Cześć!

Olejek z oregano warto mieć w domowej apteczce. To pierwsza pomoc przy przeziębieniu i osłabieniu. Od dłuższego czasu interesuje mnie jego działanie i skuteczność. Jest dopuszczony jako suplement diety, jednak trzeba rozcieńczać do z wodą, żeby nie podrażnił błon śluzowych. To jeden z najmocniejszych olejków przeciwzapalnych, który zawsze mam w domu. 
Olejek z oregano jest polecany w wielu przypadkach, między innymi:

Jako suplement diety- rozcieńczony 15-20 % w oliwie z oliwek.

Naturalny antybiotyk.

Wspomaga leczenie infekcji i przeziębienia.

Silny antyoksydant.

Łagodzi objawy zapalenia zatok, zaleca się inhalacje. 

Wspomaga pracę wątroby.

Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

Lek na infekcje bakteryjne, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. 

Działa przeciwpasożytniczo, wspomaga leczenie candidy. Wykazano działanie olejku z oregano na pasożyty: Blastocystis homini, Entamoeba hartmanna oraz Endolimax nana. 

Pomaga leczyć infekcje w jamie ustnej- zapalenia dziąseł, paradontozę, stany zapalne. Można dodawać 1-2 krople do oleju przy płukaniu ust olejem. 

Pomaga leczyć choroby o podłożu grzybiczym. 

Koi nerwy, jest zalecany przy silnym stresie i problemami z zasypianiem. 

Przy uporczywym łupieżu o podłożu grzybiczym (w formie wcierek do skalpu)

Przy problemach z zatokami (w formie parówki/inhalacji – ale ostrożnie). Nie wlewaj olejku z oregano do nosa! To bardzo niebezpieczny sposób, nie chcesz sobie wypalić śluzówki.


Pamiętaj, że stężony olejek z oregano należy koniecznie rozcieńczyć. Absolutnie żaden producent 100% olejku z oregano nie napisze na etykietce, że “nadaje się do spożycia”, bo w stężonej formie nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Stosuję do głównie jako suplement i zwiększam dawkę kiedy czuję, że jestem osłabiona. Raz w tygodniu dodaję go po oleju i odkażam jamę ustną. To bardzo silny olejek i nie można przesadzać z jego ilością. Nie stosuję go dłużej niż 7 dni z rzędu, robię krótkie kuracje.

Głównym składnikiem olejku z oregano jest karwakrol, odpowiedzialny za większość jego właściwości. W olejku z oregano związek ten występuje naturalnie z największym stężeniu. Karwakrol działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapanie, przeciwbólowo i antyoksydacyjnie.  

Kuracja olejkiem z oregano 
Olejek z oregano należy do grupy “olejków gorących”, co oznacza, że musi być stosowany w porządnym rozcieńczeniu aby nie podrażniał skóry i błon śluzowych.

Do szklanki z wodą wkraplam 2-3 krople olejku z oregano, 2 krople oliwy, dodatkowo można wcisnąć też sok z połowy cytryny. Taką kurację robię sobie przez tydzień raz w miesiącu. Próbowałam kilku 100% olejków, niedawno przy okazji zakupów na iherb zamówiłam rozcieńczony olejek. Oregano pomaga wyeliminować pasożyty jelitowe, a dzięki przeciwutleniaczom ma silną aktywność przeciwnowotworową.
Przy Kandydozie i chorobach pasożytniczych konieczne jest zastosowanie dłuższej kuracji, około 6 tygodni. Olejek z oregano, jest naturalną odpowiedzią natury na pasożyty. Poza karwakrolem, zawiera także tymol- związki te hamują rozwój mikroorganizmów, wirusów i pasożytów.

Jeśli jesteście zainteresowani tematem polecam książkę „Pasożyty i Twoje zdrowie” dr Ann Louise Gittleman. 

Wolę czysty 100% olejek z oregano, który mogę sama rozcieńczyć. Wtedy jestem pewna jego jakości i stężenia. Pamiętajcie, że to bardzo ostry olejek i nie można stosować go bezpośrednio na skórę. Najlepiej dodać 2-3 krople do szklanki wody. Można wybrać też olejek z oregano w kapsułkach, trzeba zwrócić uwagę na zawartość cennych związków, karwakrol powinien stanowić nie mniej niż 60%, a tymol 3%. Teraz napiszę o podstawowych “przeciwskazaniach”, które pojawią się zwłaszcza przy zastosowaniu wewnętrznym:
  • ciąża, zwłaszcza pierwszy trymestr (może działać rozkurczowo na mięśnie macicy)
  • karmienie piersią (brak danych, czyli standardowo przeciwskazanie)
  • leki rozrzedzające krew, olejek z oregano w dużych ilościach rozrzedza krew i dlatego może doprowadzić do krwotoku
  • zażywanie dużych dawek olejku z oregano przed planowanym porodem  (ten sam powód)
  • nie powinien być stosowany w dużych dawkach przez cukrzyków, którzy zażywają leki przeciwcukrzycowe.
  • uczulenie na oregano lub jakąkolwiek roślinę z rodziny Lamiacae
  • przyjmowanie dużej ilości olejku z oregano może spowolnić przyswajanie żelaza. Dzieje się tak, ponieważ związki fenolowe mogą spowalniać wchłanianie żelaza.
  • oregano może obniżać przyswajanie cynku

Stosujecie olejek z oregano?


Pozdrawiam,
Daria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ekocentryczka , Blogger